Past Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

2015 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

2015 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

Andrew Almquist, systems analyst II, ITS
Tonia Baxter, academic adviser II, Chemical & Biological Engineering
Kara Berg, communications specialist II, Records & Registration
Tamara Martin, program assistant II, CSRL
Alyssa Mittleider, academic adviser II, Mechanical Engineering
Renee Novak, program assistant II, Veterinary Diagnostic Lab
Chad Olson, program manager I, Student Financial Aid
Jamy Rentschler, program manager I, Grants Hub
Virgil Schmitt, field specialist III, Agriculture
Martha Stewart, human services specialist II, HDFS
Amber Tiarks, program coordinator I, Records & Registration
Der Vang, program coordinator I, College of Liberal Arts & Sciences
Lesa Vold, communications specialist III, ANS/CALS

2015 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award winner
Brenda Schmitt, field specialist III, Human Sciences Extension and Outreach

Outstanding New Professional and Scientific Council Member CYtation Award Winner
Jordan Bates, program manager I, Internal Audit

2015 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winners

DiverCYty Network Team
Michael Davis
, program coordinator I, Dean of Students Office
Brad Freihoefer, program coordinator I, Dean of Students Office
Som Mongtin, program assistant II, Women’s Center - Student Affairs
Kenyatta Shamburger, program coordinator III, Multicultural Student Affairs
Denise Williams-Klotz, student services specialist IV, Multicultural Student Affairs

imPROVE You Staff Mentoring Program Team
Heidi Eichorn
, program coordinator III, Engineering Administration
Stacy Kilstofte, program coordinator II, Engineering Administration
Tonia McCarley, assistant director, Center for Biorenewable Chemicals
Mary McGraw, program assistant II, Aerospace Engineering
Nancy Qvale, administrative specialist III, Civil, Construction & Environmental   Engineering

Iowa Learning Farms/Water Rocks! Team

Carol Brown, communications specialist III, Leopold Center
Jacqueline Comito, program director, Agricultural & Biosystems Engineering
Matt Helmers, professor, Agricultural & Biosystems Engineering
Elizabeth Juchems, extension program specialist II, Agricultural & Biosystems Engineering
Ann Staudt, program coordinator II, Agricultural & Biosystems Engineering
Nathan Stevenson, extension program specialist II, Agricultural & Biosystems Engineering

Surplus-CoE Spring Cleanup Team
Bob Currie
, director II, Facilities Planning & Management
Jean Dubberke, program coordinator I, Civil, Construction & Environmental Engineering
Logan Gaedke, program assistant I, Central Stores
Norm Hill, director I, Central Stores
Jared Hohanshelt, assistant manager, Central Stores
Nancy Johnson, account specialist, Microelectronics Research Center
Mark Ludwig, program coordinator I, Central Stores
Jeff Miller, supervisor - plant services, Central Stores
Bill Miner, environmental specialist III, EH&S
Nancy Qvale, administrative specialist III, Civil, Construction & Environmental Engineering
Ellen Reints, academic fiscal officer III, Engineering Administration

University Museums Team
David Faux
, program assistant II, University Museums
Nancy Gebhart, program coordinator I, University Museums
Adrienne Gennett, curator I, University Museums
Kate Greder, program coordinator I, University Museums
Susan Larson, administrative specialist II, University Museums
Sue Olson, secretary III, University Museums
Lynette Pohlman, director museum, University Museums
Allison Sheridan, program coordinator I, University Museums


2014 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

2014 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

  • Abigail Andrews, administrative specialist II, computer science
  • Miles Aronnax, systems analyst II, liberal arts & science administration
  • Bethany Burdt, program coordinator I, human development & family studies
  • Ciaran Bowe, auditor II, internal audit
  • Megan Heitmann, program assistant II, vice president for research
  • Michelle Lenkaitis, administrative specialist III, materials science and engineering
  • Deborah Martinez, program assistant II, business
  • Melissa Miller, program coordinator I, vice president for research
  • Danielle Mitchell, program assistant II, graduate college
  • Stacy Renfro, program assistant II, center for biorenewable chemicals
  • Jennifer Schroeder, program coordinator II, student financial aid
  • Rebecca Staedtler, business manager II, bioeconomy institute
  • Douglas Stephens, systems support specialist IV, ames laboratory
  • Lindsey Wanderscheid, engineer V, utilities enterprise - FPM

2014 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award winner (Inaugural)

  • Anita Rollins, program coordinator II, school of education

2014 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winners

  • Team awards went to the AAALAC Accreditation Team (Mary Sauer, chair), the LGBTQA+ Faculty and Staff Association (Nicci Port, chair), and the Sweeney Fire Response Team (Ron Cox, chair).

2013 Professional and Scientific Council Award Recipients

Fall 2013 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

  • Dan Burden, program coordinator, Value Added Agriculture, ISU Extension and Outreach
  • Jill Kramer, program coordinator, Dean of Students office
  • Audrey Kennis, program coordinator, Design administration
  • Erin Kalkwarf, research associate II, Veterinary Diagnostic Laboratory
  • Jacqueline Comito, program manager, sociology, College of Agriculture and Life Sciences
  • Joseph Campos, program coordinator, Dean of Students office
  • Denise Timberland, administrative specialist, records and registration
  • Jane Todey, program manager, Partnerships in Prevention Science Institute

Fall 2013 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winners

Spring 2013 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

  • Kelly Gillette, health physicist, environmental health and safety
  • Julienne Krennrich, assistant director, Engineering Research Institute
  • Brenda Kutz, academic adviser, chemical and biological engineering
  • Keith Kutz, administrative specialist, Iowa Energy Center
  • Tera Lawson, program coordinator, School of Education
  • David Meisinger, director, U.S. Pork Center of Excellence
  • Diane Rupp, associate registrar, records and registration
  • Sharon Wirth, teaching laboratory coordinator, apparel, events and hospitality management

Spring 2013 Professional and Scientific Council CYtationTeam Award winners


2012 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

Spring 2012 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

  • Cynthia Baas, project planning specialist in facilities planning and management;
  • Garry Greenlee, associate director of recreation services;
  • Janet McMahon, administrative specialist in the ecology, evolution and organismal biology department;
  • Laura Miller, communications specialist in the Leopold Center;
  • Kathleen Timmons, academic adviser in the College of Liberal Arts and Sciences;
  • Scott White, associate director or recreation services.

Fall 2012 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

  • Diane Meyer, program coordinator in the engineering research institute;
  • George Micalone, program coordinator at the Memorial Union;
  • James Dorsett, director of the international students and scholars office;
  • Michael Miller, IT manager in the College of Design;
  • Kelvin Leibold, field specialist for ISU Extension and Outreach;
  • Katie Lickteig, alumni officer in the Alumni Association;

Fall 2012 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winner (Inaugural Year)